Czym jest odtrucie alkoholowe i na czym polega?

Nadmierne spożywanie alkoholu wiąże się często z problemami zdrowotnymi, pogorszeniem stanu psychicznego oraz problemami w życiu społecznym. Pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu jest właśnie odtrucie alkoholowe, które rozpoczyna się na ogół detoksem oraz walką z objawami zespołu abstynencyjnego.

W momencie, kiedy chory kończy kontakt z substancją uzależniającą, pojawia się zespół abstynencyjny. Objawia się on takimi symptomami jak lęk, niepokój, bezsenność, bóle mięśni, rozdrażnienie, a także problemy z układem krążenia czy układem pokarmowym. Często pojawiają się biegunki, zaburzenia pracy serca oraz zaburzenia osobowości. Związane jest to z głodem biochemicznym wynikającej z gwałtownej zmiany na poziomie metabolicznym. Bardzo trudno jest sobie z nim poradzić. Samodzielne odstawienie używki jest więc trudne.

Sposobem na złagodzenie niebezpiecznych dla zdrowia objawów jest detoks alkoholowy. Ma on na celu przywrócenie równowagi fizycznej i psychicznej osoby uzależnionej. Jego początkowy etap to odtruwanie. W tym przypadku konieczna jest opieka lekarska. Każdy pacjent musi być traktowany indywidualne, bo może zareagować na tę sytuację inaczej. Detoks alkoholowy jest skuteczny, gdy się go właściwie rozłoży w czasie. Dzięki temu proces doprowadzania organizmu do trzeźwości jest efektywny. Podobnie jak odtruwanie, detoks polega na podawaniu choremu odpowiednich płynów za pomocą kroplówki. W ten sposób można zniwelować wiele objawów pojawiających się w czasie zespołu abstynencyjnego. Błędem jest jednak odtruwanie ekspresowe, gdyż grozi to poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. Zbyt szybkie obniżenie poziomu alkoholu we krwi jest postrzegane przez specjalistów jako najgorszy sposób detoksykacji.

Odtrucie alkoholowe to dopiero pierwszy krok do tego, aby pacjent rozpoczął walkę ze swoim nałogiem. Po całkowitym detoksie oraz przejściu w stan absencji pod opieką lekarzy, chory musi podjąć decyzję co dalej. Pacjent poddawany jest opiece terapeutycznej, a dalsze leczenie polega na podawaniu mu określonych środków farmakologicznych. W czasie trwania detoksu pacjentowi udzielane są wskazówki i rady. Dostaje też informację gdzie może zgłosić się po pomoc psychologiczną.

Przerwanie ciągu alkoholowego to ogromny sukces, na którym pacjent powinien budować swoją przyszłość bez alkoholu oraz innych używek. Jednak chory musi wykazywać chęć powrotu do normalnego życia i naprawienia popełnionych wcześniej błędów. To dla wielu osób uzależnionych od alkoholu jest zdecydowanie największym problemem.