Leczenie narkomanii

Uzależnienie od narkotyków, które potocznie nazywane jest narkomanią to bardzo poważna choroba, na którą może zapaść praktycznie każda osoba, która eksperymentuje ze stosowaniem różnych środków odurzających. Od narkotyków można uzależnić się w każdym wieku, nie ma również znaczenia status społeczny. Z narkotykami mają problemy młodzi ludzie, przedsiębiorcy czy prawnicy. 

Niestety cały czas świadomość społeczna, która dotyczy bardzo negatywnych skutków uzależnienia od narkotyków jest cały czas bardzo mała. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nieleczona narkomania jest schorzeniem, które może doprowadzić nie tylko do wyniszczenia organizmu, ale również w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym świadczącym o uzależnieniu od narkotyków jest zmiana stylu bycia, a także ubierania się od swoich znajomych. Oczywiście osoby uzależnione cechują się również innymi objawami takimi jak odizolowanie się od rodziny, oddalenie psychiczne, zaniedbywanie obowiązków, problemy w szkole lub pracy, wydawanie dużych sum pieniędzy, czy nagłe wyjścia z domu bez uprzedzenia.

Systematycznie do tych wymienionych objawów dołączają także symptomy natury somatycznej uzależnienia od narkotyków. Narkomani bardzo często tracą masę ciała, a także cierpią na apatię, bezsenność, nagłe wybuchy energii. Mogła również narzekać na lęki i psychozę.

Leczenie narkomanii jest to przeważnie długotrwały proces, który obejmuje sferę psychiczną, fizyczną, społeczną oraz moralną. Jednym z pierwszych i zarazem najbardziej kluczowych etapów leczenia uzależnienia od narkotyków jest odtrucie organizmu. Działanie to ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie toksycznych substancji, a także przywrócenie utraconej przez narkomanię równowagi biologicznej.

Leczenie narkomanii powinno odbywać się w ośrodku, który spełnia określone wymogi, tylko wtedy przyniesie właściwe rezultaty. Nie można poradzić sobie samemu z głodem narkotykowym, który jest zbyt silnym odczuciem. Jedynie nadzór lekarski oraz specjalistyczna pomoc są do tego odpowiednie.

Każdy odwyk narkotykowy, który jest przeprowadzany w specjalistycznym ośrodku leczenia narkomanii przebiega pod ścisłą kontrolą lekarza. Jest to wstępny etap do dalszej terapii, która pozwoli pacjentowi nie tylko przywrócić sprawność fizyczną, ale również odzyskać formę psychiczną. Dopiero po zakończeniu odtrucia można dobrać właściwe oddziaływanie terapeutyczne. Może to być albo terapia grupowa, albo indywidualna. Bardzo pozytywne rezultaty w leczeniu narkomanii przynoszą także różnego rodzaju formy psychoedukacji.