Czy odtruwanie organizmu jest tylko dla osób uzależnionych?

Detoks, popularnie zwany odtruwaniem organizmu to skuteczna metoda pozwalająca na pozbycie się szkodliwych, powodujących problemy zdrowotne substancji. To kompleksowa pomoc zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Przeznaczona jest nie tylko osób uzależnionych, ale również mających skłonności, które mogą spowodować uzależnienie.

Zabiegi odtruwania organizmu stają się coraz bardziej popularne. Wynika to przede wszystkim z ich skuteczności oraz coraz większej dostępności. Decydując się na przerwanie ciągu alkoholowego, narkotykowego lub lekowego i wykonanie odtruwania warto dokładnie wybrać miejsce oraz dowiedzieć się, z czym tak naprawdę detoks jest związany. Warto również unikać sugerowania się niesprawdzonymi wiadomościami zaczerpniętymi z telewizji lub internetu, sugerującymi, że odtruwanie jest przeznaczone wyłącznie dla osób uzależnionych, znajdujących się „na skraju śmierci”.

Detoks dla osoby uzależnionej

Uzależnienie od alkoholu, leków czy narkotyków jest coraz bardziej powszechne. Z tego rodzaju problemami zmagają się ludzie w różnym wieku oraz posiadające różny status społeczny. Uzależnienie nie jest wyłącznie domeną ludzi słabych, biednych, określanych mianem „marginesu społecznego” – to często problem ludzi bogatych, o ugruntowanej pozycji. Trzeba sobie uświadomić, że uzależnienie nie rozróżnia tego, kim jesteśmy. Odtrucie alkoholowe, odtruwanie narkotykowe czy lekowe jest dla uzależnionego przede wszystkim szansą na powrót do zdrowia psychicznego i fizycznego, a także daje możliwość powrotu do normalnego życia.

Kluczowe wydaje się tu przerwanie ciągu alkoholowego, narkotykowego lub lekowego. Nieoceniona jest tu przede wszystkim konsultacja, diagnoza oraz dobór odpowiedniej metody przeprowadzenia odtrucia. Osoba uzależniona może powinna mieć zapewnioną całodobową opiekę lekarską, pielęgniarską, psychologiczną oraz terapeutyczną. Nie bez znaczenia jest także dobór fachowych, nowoczesnych środków farmakologicznych, uzupełnienie równowagi organizmu. Odtrucie organizmu pozwala na podjęcie dalszej terapii.

Detoks dla osoby ze skłonnościami do uzależnienia

Odtrucia alkoholowe, lekowe lub odtruwanie narkotykowe przeznaczone są również dla wszystkich, którzy rozumieją swój problem oraz pragną zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne. Detoks ma tu charakter profilaktyczny oraz w pewnym sensie edukacyjny. Osoba, która miała kontakt np. z substancjami psychoaktywnymi na własnej skórze może przekonać się, jak nieprzyjemne jest zatrucie organizmu oraz jak ważne jest podjęcie odtrucia. Dzięki temu może zrezygnować w przyszłości z zażywania narkotyków.

Osoba, która zatruła się lekami (samodzielne leczenie), narkotykami lub alkoholem (np. w takcie urlopu czy weekendu) naraża się na często przykre dolegliwości, wśród których możemy wymienić:

– problemy z biegunką i wymiotami,
– gorączkę,
– osłabienie organizmu,
– odwodnienie organizmu,
– zaburzenia koncentracji, kłopoty z pamięcią,
– zaburzenia ruchowe,
– nadpotliwość, duszność,
– zdenerwowanie, agresję,
– utratę przytomności.

Wykonując odtrucie alkoholowe, odtrucie narkotykowe lub lekowe może liczyć na:

– pomoc medyczną,
– ustabilizowanie działania organizmu,
– usunięcie z organizmu szkodliwych substancji,
– ograniczenie do minimum nieprzyjemnych skutków zatrucia,
– odzyskanie równowagi psychicznej i fizycznej,
– szybką regenerację,
– szansę na zmianę stylu życia.