Sposoby na leczenie alkoholizmu

Alkoholizm to nie tylko uzależnienie. Jest to przede wszystkim choroba, której głównym objawem jest utrata kontroli nad piciem alkoholu. Utrata kontroli nad ilością spożywania trunków wysokoprocentowych. To także bardzo silna potrzeba spożywania alkoholu, zwana głodem alkoholowym. Ponadto wśród innych objawów uzależnienia od alkoholu można wymienić picie w sytuacjach niedozwolonych, picie w celu wyleczenia objawów abstynencyjnych, pice w sytuacji, gdy inne osoby zwracają uwagę na zbyt dużą ilość spożywanego alkoholu czy gdy picie alkoholu staje się lekarstwem na problemy i niepowodzenia. W każdym z tych przypadków pijąca osoba powinna poddać się leczeniu. Jakie są sposoby na poradzenie sobie z tym zgubnym nałogiem?

Podstawa leczenia

Wyleczyć z alkoholizmu nie da się na siłę ani wbrew woli pijącego. Są to działania, które przynoszą długotrwały skutek tylko wtedy, gdy osoba uzależniona od alkoholu jest w pełni świadoma tego, że chce rzucić nałóg. I nie ma tu znaczenia metoda terapii. Każda jest skuteczna, jeśli jest zachowany warunek woli. Oczywiście skuteczność zerwania z nałogiem jest także uzależniona od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej. Wtedy uzależniony jest w stanie dużo szybciej i łatwiej sobie uświadomić, na czym polega jego problem i się od niego uwolnić. Drugim bardzo ważnym warunkiem na drodze do sukcesu jest wsparcie rodziny. Oczywiście mądre wsparcie. Nie ukrywanie „wyczynów” alkoholika, ale zwracanie uwagi na nie w odpowiedni sposób. To także bardzo trudna rola wymagająca wiele zrozumienia, wyrzeczeń i odpowiedniego postępowania. Istotne jest również uświadomienie sobie, że zaprzestanie picia nie jest równoznaczne z wyleczeniem alkoholizmu. Jest to nieustanna walka z samym sobą, z nałogiem. Jest to konieczne, aby wytrwać w trzeźwości a także, aby umieć odpowiednio reagować na wszelkie trudne sytuacje, które będą się niejednokrotnie pojawiać.

Metody leczenia

Podstawową metodą leczenia alkoholizmu i najbardziej skuteczną jest terapia alkoholowa, która pomaga nie tylko w odstawieniu kieliszka, ale także w zrozumieniu „zespołu odstawienia”. Terapia posiada dwie formy: indywidualną i grupową, a jej wybór zależy od wyboru pacjenta. Na taką terapię można udać się do ośrodków terapii uzależnień i współuzależnienia, do wspólnot anonimowych alkoholików czy do klubów abstynenta. Inna formą terapii jest leczenie farmakologiczne, na które składa się popularnie znana „wszywka” Esperal, czyli tabletka zawierająca w swoim składzie disulfiram. Taki sam składnik znajduje się w także w tabletkach, które alkoholik powinien przyjmować codziennie. Należy jednak pamiętać, że leczenie farmakologiczne jest tylko metodą wspomagającą i pomaga jedynie czasowo, nie może zastąpić leczenia psychoterapeutycznego.